Kristi Förklarings ortodoxa församling

I RYSK TRADITION - STOCKHOLM

  • november

    5 Lördag

    Demetriuslördagen

    Gudomlig Liturgi.......10.00

    Ap. 1 Thess. 4:13-17

    Ev. Joh. 5:24-30

     

    Efter Liturgin förrättas panichida

     

     

    6 Söndag

    Söndag 21 efter PingstGuds Moders ikon ”Alla sörjandes glädje”

    Ton 4

    Gudomlig Liturgi......10.00

    Ap. Gal. 2:16-20

    Ev. Luk. 16:19-31

     

     

    8 Tisdag

    SM Demetrios av Thessaloniki

    Gudomlig Liturgi........10.00

    Ap. 2Tim. 2:1-10

    Ev. Joh. 15:17 – 16:2

     

     

    12 Lördag

    Vigilia.......17.30

    Ev. 11:e, Joh. 21:15-25

     

     

    13 Söndag

    Söndag 22:e efter Pingst

    Ton 5 

    Gudomlig Liturgi .............10.00

    Ap. Gal. 6:11-18

    Ev. Luk. 8:26-39

     

     

    19 Lördag

    Vigilia.........17.30

    Ev. 1:e, Matt. 28:16-20

     

     

    20 Söndag

    Söndag 23:e efter Pingst

    Ton 6 

    Gudomlig Liturgi på svenska.....10.00  Ap. Еffes. 2:4-10

    Ev. Luk. 8:41-56

     

     

    21 Måndag

    Ärkängeln Mikael

    Gudomlig Liturgi ........10.00

    Ap. Hebr. 2:2-10

    Ev. Luk. 10:16-21

     

     

    26 Lördag

    Vigilia............17.30

    Ev. 2:e, Mark. 16:1-8

     

     

    27 Söndag

    Söndag 24 efter PingstHl Ap Filippos

    Ton 7

    Gudomlig Liturgi.......10.00

    Ap. 1 Kor. 4:9-16

    Ev. Joh. 1:43-51

     

     

    JULFASTAN BÖRJAR

  • december

    December

     

     

     

    3 Lördag

    Förfest till Gudaföderskans införande i Templet

    Vigilia med litia      17.30

    Läsningar:

    1. 2 Mos. 40:1-5, 9-10, 16, 34-35 ;

    2. 1 Kung. 7:51-8: 3-11;

    3. Hesek. 43:27, 44:1-4

    Ev. Luk. 1:39-49, 56

     

     

    4 Söndag

    Guds Moders Införande i Templet

    Ton 8

    Gudomlig Liturgi     10.00

    Ap. Efess. 4:1-6

    Ev. Luk. 12:16-21

    Ap. Hebr. 9:1-7

    Ev. Luk.10:38-42, 11:27-28

    Efter liturgin förrättas panichida för F. Ignatius (Ek) +6/12-2007

     

     

    7 Onsdag

    SM Ekaterina

    Gudomlig Liturgi     10.00

    Ap. Efess. 6:10-17

    Ev. Luk. 21:12-19

     

     

    10 Lördag

    Vigilia,                     17.30

    Ev. 4:e, Luk. 24:1-12

     

     

    11 Söndag

    Söndag 25:e efter Pingst

    Ton 1

    Gudomlig Liturgi på svenska     10.00

    Ap. Efess. 5:8-19

    Ev. Luk. 13:10-17

     

     

    18 Söndag 

    Söndag 26:e efter Pingst. Hl Sabbas Den Helgade

    Ton 2

    Gudomlig Liturgi      10.00

    Ap. Efess. 6:10-17

    Ev. Luk. 17:12-19

     

     

    19 Måndag 

    Hl Nikolaos av Myra i Lykien

    Gudomlig Liturgi    10.00

    Ap. Hebr. 13:17-21

    Ev. Luk. 6:17-23

     

    Söndagen den 25 dec. är liturgin inställd p.g.a. prästens frånvaro

  • januari

    Januari

     

    1 Söndag

    Förfädernas Söndag

    Ton 4

    Gudomlig Liturgi    10.00

    Ap. Hebr. 11:9-10, 17-23, 32-40

    Ev. Matt. 1:1-25

    Nyårsbön

     

     

    6 Fredag

    Kristi Födelsens förfest

    Kungliga tidebönerna     9.00

     

    1 Timmen:

    Mika 5:1-3,

    Ap. Hebr. 1:1-12,

    Ev. Matt. 1:18-25;

     

    3 Timmen:

    Baruk 3:36-4:4,

    Ap. Gal. 3:23-29,

    Ev. Luk. 2:1-20;

     

    6 Timmen:

    Jesaja 7:10-16, 8:1-4 och 9-10,

    Ap. Hebr.  1:10-2:3,

    Ev. Matt. 2:1-12;

     

    9 Timmen:

    Jesaja 9:5-6,

    Ap. Hebr. 2:11-18,

    Ev. Matt. 2:13-23

     

    Kvällsgudstjänst och

    Basileosliturgi     11.00

    Kvällsgudstjänsten:

    1. 1 Mos. 1:1-13;

    2. 4 Mos. 24: 2-9, 17-18;

    3. Mika 4:6-7; 5:2-4;

    4. Jesaja 11:1-10;

    5. Baruk 3:36-38, 4:1-4;

    6. Daniel 2:31-36, 44-45;

    7. Jesaja 9:6-7;

    8. Jesaja 7:10-16, 8:1-4, 8-10;

     

    Liturgin:

    Ap. Hebr. 1:1-12;

    Ev. Luk. 2:1-20

     

    6 Fredag

    Stora sena aftongudstjänsten med litia och   morgongudstjänst    17.30

    Ev. Matt. 1:18-25

     

     

    7 Lördag

    KRISTI FÖDELSE

    Gudomlig liturgi    10.00

    Ap. Gal. 4:4-7

    Ev. Matt. 2:1-12

     

     

    8 Söndag 

    Söndagen efter Kristi Födelse.

    Ton 5 

    De rättf. Josef, konungen David och Jakob, Herrens broder

    Gudomlig Liturgi    10.00

    Ap. Gal. 1:11-19

    Ev. Matt. 2:13-23

     

     

    15 Söndag

    Söndagen före Kristi dop

    Ton 6

    Gudomlig Liturgi    10.00

    Ap. 2 Tim. 4:5-8

    Ev. Mark. 1:1-8

     

     

    18 Onsdag

    Aftonen före Kristi dop

    De kungliga tidebönerna     9.00

     

    1:a timmen:

    2. Mos. 35:1-10 ;

    Apg. 13:25-32 ;

    Маtt. 3:1-6

     

    3:e timmen:

    2. Mos. 1:16-20;

    Apg. 19:1-8;

    Mark.1:1-8

     

    6:e timmen

    2. Mos. 12:3-6;

    Rom. 6:3-11 ;

    Маrk. 1:9-11

     

    9:e timmen:

    2. Mos. 49:8-15;

    Tit. 2:11-14 och 3:4-7;

    Luk. 3:1-18

     

    Vigilia och Basileosliturgi    11.00

    Kvällsgtj:

    1. 1 Mos. 1:1-13 ;

    2. 2 Mos. 14:15-18, 21-23, 27-29 ;

    3. 2 Mos. 15:22-27, 16:1;

    4. Josua 3:7-8, 15-17;

    5. 2 Kon. 2:6-14;

    6. 2. Kon 5:9-14;

    7. 2 Mos. 1:16-20;

    8. 1 Mos. 32:1-10;

    9. 2Mos. 2:5-10;

    10. Dom. 6:36-40;

    11. 1 Kon. 18:30-39;

    12. 2 Kon.2:19-22;

    13. 2 Mos. 49:8-15 Ev. Luk. 3:1-18

    Efter aftongudstjänsten – Stora vattenvigningen

     

    Stora kompletorium med litia och morgongudstjänst     17.30

    Ev. Mark. 1:9-11

     

     

    19 Torsdag

    THEOFANI - KRISTI DOP

    Gudomlig liturgi (Chrysostomosliturgi)    10.00

    Ap. Tit.2:11-14, 3:4-7,

    Ev. Matt. 3:13-17.

    Efter ambonbönen – Stora vattenvigningen

     

     

    22 Söndag

    Söndagen efter Theofanin

    Ton 7

    Gudomlig liturgi på svenska    10.00

    Ap. Efes. 4:7-13

    Ev. Matt. 4:12-17

     

     

    28 Lördag

    Vigilia,  17.30

    Ev. 11:e, Joh. 21:15-25

     

     

    29 Söndag

    Söndag 33:e efter Pingst

    Ton 8

    Gudomlig Liturgi     10.00

    Ap. 1Tim. 4:9-15

    Ev. Luk. 19:1-10 (о Закхее)

    Efter liturgin – panihida för HH biskop Stefan (Timchenko), vår församlings kyrkoherde 1936-1979 (+ 29 jan. 1979)